Jak powstrzymać łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe to problem, który może dotyczyć nawet 50 proc. mężczyzn, jeszcze przed pięćdziesiątym rokiem życia. Natomiast u kobiet jest to do 25 proc. z nich, co potwierdza, że u płci żeńskiej jest to rzadsza dolegliwość. Zawsze kluczowe jest jednak pytanie nie tylko o przyczyny, ale również o to, jak powstrzymać łysienie androgenowe, które często odbiera pewność siebie. Serdecznie zachęcamy do lektury, aby poznać szczegółowe informacje w tym zakresie.

Leczenie? Nie zwlekaj!

Tak naprawdę łysienie androgenowe jest chorobą o podłożu genetycznym występującą głównie u mężczyzn. Leczenie jej jest trudne, choć wcale nie oznacza to, że niemożliwe. Wiele zależy jednak od stopnia zaawansowania. Stadiów tych zgodnie z klasyfikacją Hamiltona-Norwooda jest siedem i w ostatnim jedyną metodą o potwierdzonej skuteczności jest przeszczep włosów. Jak więc doskonale widać, z leczeniem nigdy nie należy zwlekać i jeśli problem jest widoczny, koniecznie trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty.

Sprawdź, jak wygląda przeszczep włosów oraz dlaczego jest metodą tak skuteczną. 

efekty przeszczepu włosów w klinice Saifi Hair Transplant - włosy przed zabiegiem  

Jak zatrzymać łysienie androgenowe?

Na szczęście we wcześniejszych stadiach chorobowych istnieją skuteczne metody leczenia. Jedną z nich jest farmakoterapia, a preparatem stosowanym do tego celu jest m.in. finasteryd i minoksydyl. Finasteryd odpowiedzialny jest za zahamowanie powstawania pochodnej testosteronu, czyli DHT. Na efekty nie można jednak liczyć od razu. Najczęściej niezbędne jest regularne przyjmowanie preparatu, aby średnio po pół roku od rozpoczęcia kuracji móc dostrzec zauważalne rezultaty.

Substancją o silniejszym oddziaływaniu dostępną w lekach jest też dutasteryd. Ma jednak wiele różnego rodzaju skutków ubocznych, dlatego jego przyjmowanie musi być skonsultowane z lekarzem prowadzącym.

Trycholodzy mają dodatkowo do dyspozycji inne substancje o potwierdzonym działaniu, w tym również ekstrakty roślinne często wchodzące w skład preparatów do przeciwdziałania łysieniu androgenowemu. Przykładem są produkty CRLAB www.crlab.pl, które według przeprowadzonych badań ma łączyć się z receptorami androgenowymi i jednocześnie wypierać DHT z wiązań. Tym samym wpływ DHT na mieszek włosowy staje się mniejszy, co ma hamować wypadanie włosów.

W wielu kosmetykach można znaleźć również palmę sabałową. Bogata jest w składniki hamujące reduktazę, co również korzystnie wpływa na stan włosów u osoby chorującej na łysienie androgenowe.

łysienie androgenowe

Zabiegi powstrzymujące łysienie androgenowe

Wspierający efekt przy takim problemie ma też Terapia Laserowa LLLT, oczywiście o ile zabieg wykonywany jest w sposób regularny.

Lekarz może zalecić również CGF to zabieg wykorzystujący maksymalnie skoncentrowane czynniki wzrostu i komórki macierzyste pozyskane z krwi pacjenta odwirowane w separatorze komórkowym, a następnie wstrzykiwane w skórę głowy w celu przyspieszenia wzrostu włosów i zatrzymania ich dalszego wypadania.

Zabiegi wykonywane są w serii 3 zabiegów w odstępach około 4 tygodni.

Jak powstrzymać łysienie androgenowe? Jak widać jest na to wiele metod. Jednak ze względu na fakt, że jest to choroba, niezbędne jest zasięgnięcie pomocy lekarza. Dzięki pogłębionej diagnostyce specjalista wskaże, jakie kroki na danym etapie podjąć, aby leczenie było jak najbardziej skuteczne.