Przeszczep włosów metodą FUT


Metoda FUT – STRIP

Na wielu stronach możesz wyczytać że metoda FUT jest przestarzała i pozostawia dużą bliznę. To nieprawda. Błędne przekonanie powstało dlatego, że niewiele klinik jest w stanie wykonać ją prawidłowo. Dr Saifi podczas zszywania wykorzystuje się technikę TC (Trichophitic Closure), która minimalizuje widoczność blizny. W klinice doktora Saifi wykonujemy z doskonałą precyzją zarówno przeszczepy włosów metodą FUT, jak i FUE. Wybór metody zawsze zostawiamy pacjentowi po konsultacji z lekarzem.

Przeszczep włosów metodą FUT – na czym polega zabieg?

Przeszczep włosów metodą FUT (ang. Follicular Unit Transplantation) inaczej zwaną STRIP (z ang. pasek) polega na na pobraniu fragmentu skóry z okolicy głowy o stałym wzroście włosów (część potyliczna głowy). Włosy które rosną w tym miejscu są oporne na szkodliwe działanie dehydrotestosteronu, dzięki temu są odporne na łysienie typu męskiego – androgenowe.

Wycięcie obszaru dawczego wykonuje się za pomocą skalpela i szkła powiększającego. Dr Saifi dokładnie planuje cięcie by uzyskać jak najlepsze i nie uszkodzone mieszki wlosowe – grafty. W metodzie FUT wycina się pasek o wymiarach zależnych od liczby potrzebnych graftów. Pacjent podczas zabiegu nie odczuwa bólu. W transplantacji włosów metodą FUT stosujemy znieczulenie miejscowe.

Pobrany fragment skóry jest dalej opracowywany pod mikroskopem aby wyizolować pojedyncze grafty i przygotować  pobrany materiał do przeszczepu. Dokładne przeprowadzenie tego procesu pozwala uzyskać mocne, zdrowe i nieuszkodzone grafty które następnie będą użyte do przeszczepu metodą FUT.

Rana powstała w miejscu pobrania jest zszywana. Miejsce to tuż po założeniu szwów pozostaje niewidoczne, ponieważ pokrywają je włosy obecne w okolicy potylicznej.
Jedynie może być widoczne u pacjentów, którzy noszą bardzo krótkie włosy. Po prawidłowo wykonanym zabiegu metodą FUT pozostaje niewielka podłużna blizna. Prawidłowo wykonany zabieg zależy od doświadczenia chirurga.

By zminimalizować szerokość blizny i umożliwić wyrastanie włosów przez bliznę podczas zszywania wykorzystuje się technikę TC (Trichophitic Closure).
Szwy usuwa się po upływie 10-14 dni od zabiegu.

przeszczep włosów fut efekty saifi hair transplant

Procedury przeszczepu Strip FUT zazwyczaj przebiegają według następujących kroków:

 • W zależności od leczonego obszaru i liczby przeszczepów, które muszą być przeniesione, procedura może trwać od 4 do 8 godzin.
 • Zostanie podany łagodny środek uspokajający i znieczulenie miejscowe zarówno w obszarze dawcy jak i biorcy.
 • Może wystąpić lekki dyskomfort podczas podawania pierwszego lub dwóch zastrzyków znieczulenia miejscowego. Dalsze zastrzyki nie powinny być odczuwalne, ponieważ opracowaliśmy nasz unikalny sposób wstrzykiwania znieczulenia, przy użyciu ultra cienkich igieł i wstrzykiwaczy. Reszta procedury nie powinna powodować żadnego dyskomfortu.
 • Po uzyskaniu pełnego efektu znieczulenia, procedura rozpoczyna się od usunięcia cienkiego paska skóry głowy zawierającego zdrowe mieszki włosowe przy pomocy dużego powiększenia.
 • Przy pomocy stereoskopowych mikroskopów rozcinających, pasek ten jest następnie dzielony na pojedyncze przeszczepy jednostek mieszkowych (każdy o szerokości około 1mm) – użycie mikroskopów oznacza, że pobierane jest około 30% więcej włosów niż przy użyciu starszych technik.
 • W tym czasie w obszarze biorczym skóry głowy wykonuje się małe nacięcia za pomocą różnych maleńkich ostrzy, a gdy są one gotowe, pojedynczo umieszcza się przeszczepy mieszkowe. Również na tym etapie nie odczuwa się żadnego dyskomfortu.
 • Przeszczepy są wkomponowywane w przerzedzone lub łysiejące miejsca w taki sposób, aby odpowiadały wszystkim naturalnym cechom wzrostu oryginalnych włosów.
 • Miejsce, z którego pobrano pasek dawcy jest zamykane za pomocą dwóch warstw szwów. Blizna zwykle goi się tworząc cienką, niewyraźną i trudną do wykrycia bliznę wśród Twoich trwałych włosów.
 • Zazwyczaj stosujemy specjalny rodzaj zamknięcia skóry, znany jako zamknięcie trichofityczne. Polega to na przycięciu jednego brzegu nacięcia przed jego zamknięciem, dzięki czemu po połączeniu przeciwległego brzegu nacięcia z przyciętym brzegiem, włosy z przyciętego brzegu wyrastają przez powstałą bliznę, skutecznie maskując jej wygląd.
 • Cała procedura jest bardzo czysta, a po jej zakończeniu zazwyczaj nie są potrzebne żadne bandaże ani opatrunki.
 • W ciągu pół godziny od zakończenia zabiegu mogą Państwo być w drodze do domu. Zalecamy, aby w miarę możliwości nie prowadzić samochodu. W razie potrzeby możemy zorganizować transport do i z kliniki.
 • W ciągu dnia przewidziane są wielokrotne przerwy. Zapewniamy lunch i przekąski, jak również wybór materiałów rozrywkowych, aby umilić czas spędzony w klinice.

Ostrza Szafirowe są stosowane do wszystkich operacji przeszczepu włosów w naszej klinice od 2009 roku