Pielęgnacja włosów i skóry po przeszczepie. Poznaj zalecenia lekarskie.

Jeśli planujesz lub właśnie przeszedłeś zabieg przeszczepu włosów, koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem. Dowiesz się, jak zadbać o włosy po zabiegu w najlepszy możliwy sposób. Dbałość o przeszczepione włosy jest kluczowa dla uzyskania pożądanych wyników, a także dla Twojego zdrowia i komfortu. Transplantacja włosów to bardzo delikatny zabieg. W tym artykule podpowiemy Ci, jak zadbać o swoje włosy po transplantacji oraz co zrobić, aby cieszyć się pięknym i zdrowym włosami przez wiele lat.

Pielęgnacja skory po przeszczepie włosów

Włosy po przeszczepie – co powinieneś wiedzieć?

Przeszczep włosów jest delikatnym zabiegiem chirurgicznym, który wymaga od pacjenta zastosowania się do zaleceń pooperacyjnych. Włosy, które zostały przeszczepione podczas zabiegu, będą rosły po około 3-4 miesiącach. Jednak już od pierwszych dni po zabiegu musisz przestrzegać zaleceń lekarza, aby zapewnić sobie optymalne rezultaty. Początkowo przeszczepy stworzą małe strupy, które będą wypadały 1-2 tygodni po zabiegu. Nie panikuj, gdy zobaczysz, że wraz ze strupami wypadną niektóre przeszczepione mieszki włosów. To normalny etap gojenia, natomiast korzenie tych włosów pozostają pod skórą. Pamiętaj, że nowe włosy będą dojrzewać oraz nabierać gęstości przez kolejne 12 miesięcy, dlatego dbałość o nie jest niezwykle ważna.  

Poznaj zasady dbania o włosy po transplantacji

Aby zadbać o optymalne rezultaty przeszczepu, postępuj według poniższych zaleceń:

 • Nie pij alkoholu przez 48 godzin po zabiegu, ponieważ alkohol rozrzedza krew i może spowodować krwawienie.
 • Nie pochylaj się przez 5 dni, aby uniknąć obrzęków na twarzy.
 • Przez pierwsze 10 dni po zabiegu przeszczepu noś na głowie nakrycie ochronne, zwłaszcza gdy na zewnątrz jest śnieg, deszcz lub mocne słońce.
 • Stosuj się do zaleceń dotyczących leków, które przepisał Ci lekarz.
 • Po zabiegu połóż się i odpocznij przez co najmniej 2-3 godziny. Połóż się płasko i podłóż poduszkę pod głowę. Unikaj spania na brzuchu, przez ok. 3-5 dni. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu opuchlizny twarzy.
 • Ogranicz wszelką intensywną aktywność fizyczną przez najbliższe 2 tygodnie.  Dotyczy to treningów siłowych, nurkowania oraz fitnessu. Już po 24 godzinach możesz wrócić do aktywności seksualnej. Natomiast po 10 dniach możesz zacząć biegać w spokojnym tempie. 

Pielęgnacja włosów po przeszczepie

Ważnym elementem procesu przeszczepu włosów jest opieka i konsultacja po zabiegu. Nasza klinika zapewnia pacjentom wsparcie w tym zakresie, aby pomóc w uzyskaniu najlepszych rezultatów. Zapewniamy pacjentom pełen komfort podczas procesu leczenia.

Stosuj się do zaleceń dotyczących pielęgnacji włosów:

 • Po 24 godzinach od zabiegu umyj włosy łagodnym szamponem. Unikaj spłukiwania przeszczepów oraz linii rany wodą pod wysokim ciśnieniem. W tym celu wykorzystaj miskę plastikową z wodą o temperaturze pokojowej.
 • Wybierz łagodny szampon bez odżywki
 • Wlej szampon do miski z wodą o temperaturze pokojowej. Delikatnie polewaj głowę i mocz przez kilka minut, aż do wchłonięcia.
 • Nie masuj odbiorczej (przeszczepionej) części palcami.
 • Możesz delikatnie masować stronę dawczą opuszkami palców . Dotyczy to linii rany w przypadku techniki FUT oraz małych nacięć po zabiegu techniką FUE. Następnie ostrożnie spłukaj głowę samą wodą.
 • Wysusz głowę delikatnie przykładając ręcznik. Możesz skorzystać z suszarki z chłodnym powietrzem.
 • Przestrzegaj procedury mycia głowy codziennie przez 8 do 10 dni.
 • Nie czesz przeszczepionych włosów. Drugiego dnia możesz delikatnie przeczesać grzebieniem nie transplantowane włosy.
 • Poczekaj 10 dni, żeby rozpocząć korzystanie z produktów do stylizacji włosów.
 • Odczekaj 3 – 4 tygodnie po zabiegu transplantacji włosów, żeby obciąć lub farbować włosy.

Przeszczep włosów to skuteczny sposób na uzyskanie bardziej atrakcyjnej fryzury. Jednak, aby osiągnąć najlepsze wyniki, konieczne jest odpowiednie postępowanie po zabiegu. Wybierając klinikę zapoznaj się z jej historią, opiniami pacjentów oraz kompetencjami lekarzy. Decydując się na transplantację włosów w klinice Saifi Hair Transplant masz pewność kompleksowej opieki. Mamy już 25 lat doświadczenia, wykonaliśmy ponad 10 000 zabiegów przeszczepu włosów. Nasz doświadczony zespół specjalistów doradza i pomaga na wszystkich etapach leczenia.