Wypadanie włosów u kobiet – poradnik

Wypadanie włosów u kobiet występuje znacznie częściej niż się powszechnie uważa. Prawdopodobnie ponad 50% kobiet ma pewien stopień utraty włosów przed osiągnięciem wieku średniego.  Nie jest to zauważane, ponieważ kobiety są bardzo dobre w ukrywaniu utraty włosów poprzez stylizację, przedłużanie, tuszowanie itp.  Utrata włosów może być bardziej wyniszczająca u kobiet, ponieważ nie jest tak społecznie akceptowana jak u mężczyzn. Kiedy mężczyzna traci włosy, choć nie będzie mu się to podobać, po prostu wygląda jak mężczyzna z normalną utratą włosów. Kiedy kobieta zaczyna się przerzedzać, może zacząć wyglądać nienormalnie… prawie tak, jakby była chora. Kobiety mogą być leczone z powodu łysienia. Jednak podejście może być bardziej skomplikowane niż w przypadku mężczyzn z kilku powodów:

 • Przyczyn wypadania włosów u kobiet jest więcej niż u mężczyzn i należy je zidentyfikować.  Czasami istnieje wiele czynników przyczyniających się do utraty włosów, a każdy z nich musi być zaadresowany i leczony, aby uzyskać maksymalne korzyści.

 • Włosy kobiet są bardziej “kruche” niż włosy mężczyzn i bardzo podatne na wypadanie (telogen effluvium) po stresujących sytuacjach fizycznych i psychicznych. Na przykład po operacji, ciężkiej chorobie lub nawet wysokiej gorączce, wiele kobiet przechodzi przez fazę wypadania włosów. Proces ten jest zwykle spowodowany procesem zwanym Telogen effluvium.  U wielu kobiet wypadanie włosów zaczyna ustępować po około 3-4 miesiącach od ustąpienia stresu i może trwać nawet do roku. U innych, którzy mają mniej szczęścia, może ono ustąpić tylko częściowo lub nie ustąpić wcale. Jest to bardziej powszechne, jeśli mają inną powiązaną przyczynę wypadania włosów, taką jak na przykład łysienie typu kobiecego.

 • Do niedawna opcje leczenia dla kobiet były bardziej ograniczone i mniej skuteczne niż leczenie dostępne dla mężczyzn. Jednak ostatnio sytuacja ta uległa poprawie.

 • Operacja przeszczepu włosów jest trudniejsza u kobiet niż u mężczyzn. Istnieje większe ryzyko uszkodzenia istniejących rodzimych włosów ze względu na zwiększoną wrażliwość kobiecych włosów. Może to prowadzić do pooperacyjnego wypadania i utraty włosów.

Wszystkie te kwestie muszą zostać ocenione i uwzględnione podczas leczenia kobiet z wypadaniem włosów.

Dobrą wiadomością jest to, że wielu kobietom można pomóc w zależności od specyfiki sytuacji i tego, co zostało znalezione. Ponadto nowsze metody leczenia i udoskonalenia technik chirurgicznych sprawiły, że więcej kobiet jest kandydatkami. Kluczem jest dokładna i systematyczna ocena w celu ustalenia, co można zrobić.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów u kobiet

Należy zaznaczyć, że nie jest to pełna lista możliwych przyczyn wypadania włosów u kobiet.

Metaboliczne i żywieniowe przyczyny wypadania włosów u kobiet:

Niedobór witaminy D u kobiet

W USA panuje epidemia niedoboru witaminy D. Uważa się, że ponad 40% populacji ma niedobór witaminy D. Obecnie uważa się, że witamina D bierze udział w wielu funkcjach organizmu. Niski poziom witaminy D powoduje nie tylko wypadanie włosów, ale także wiele innych problemów, w tym osteoporozę, depresję, zmęczenie, słabe gojenie się ran itp. Normalne poziomy mogą wahać się od 30-120 ng/ml, więc wielu pacjentów uważa, że poziom 30-40ng/ml jest dla nich w porządku, jednak ostatnio uważa się, że dla prawidłowego zdrowia włosów powinien on wynosić 50-70 ng/ml.

Niedobór żelaza u kobiet

Niedobór żelaza jest również bardzo powszechny u kobiet… szczególnie w okresie rozrodczym, kiedy tracą one żelazo co miesiąc z powodu menstruacji. Jednak wiele kobiet ma niedobór żelaza po menopauzie, ponieważ nigdy nie zastąpiły żelaza, które straciły w młodości. Podobnie jak w przypadku witaminy D, jest ona czasami błędnie diagnozowana z powodu złej interpretacji testów, takich jak poziom żelaza we krwi.  To, co należy zmierzyć, to poziom magazynowania żelaza, który może być bardzo niski, nawet jeśli poziom żelaza we krwi jest prawidłowy. Aby to zmierzyć, musimy zmierzyć ferrytynę, która mierzy poziom magazynowania żelaza w organizmie. Podobnie jak w przypadku witaminy D, “normalny” zakres wynosi 30-100, ale do prawidłowego wzrostu włosów potrzebny jest poziom 50-70.

Niedoczynność lub nadczynność tarczycy

Obie mogą powodować wypadanie włosów i są powszechne u kobiet.

Niedobór kwasu foliowego i witaminy B12

W przypadku diet wegetariańskich i ekstremalnych diet odchudzających może to wystąpić nierzadko.

Stany hiper-androgenowe u kobiet

Androgeny takie jak testosteron, progesteron i DHT mogą zwiększać wypadanie włosów. Testosteron i DHT są najczęstszymi przyczynami wypadania włosów u mężczyzn. Najczęstszą przyczyną nadmiaru androgenów u kobiet jest zespół policystycznych jajników (POC), który powoduje wzrost progesteronu. Inną przyczyną może być przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, które mają wyższy stosunek progesteronu do estrogenu.

Leki, których efektem ubocznym jest utrata włosów

Jest to jedna z możliwych przyczyn wypadania włosów u kobiet, której należy się przyjrzeć.

Co może powodować wypadanie włosów u kobiet? – podstawowe zaburzenia

Telogen Effluvium

Jest to sytuacja, w której włosy pacjenta przechodzą w “fazę telogenu” (fazę spoczynku) normalnego cyklu życia włosa i wypadają. Nie jest to rzadka sytuacja u kobiet. Może to być spowodowane stresem fizycznym, emocjonalnym, chorobą itp. Jest to powszechny mechanizm działania w przypadku wielu schorzeń metabolicznych (niedobór witaminy D, żelaza, niedoczynność tarczycy) i innych dość powszechnych stanów stresowych (np. po poważnej operacji, poważnej chorobie, ekstremalnej diecie, depresji itp. Często, jeśli podstawowy stres lub stan zostanie rozwiązany, włosy mogą odrosnąć…. jednak nie zawsze. Czasami Telogen Effluvium ustępuje, ale proces ten może zdemaskować leżący u podstaw łysienia typu żeńskiego (patrz poniżej), co powoduje, że wypadanie włosów nie ustępuje całkowicie.

Łysienie typu kobiecego (genetyczne)

Jest to najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet.  Może być łagodne (typ 1), umiarkowane (typ 2) lub poważne (typ 3), jak widać na poniższym zdjęciu.

Łysienie typu kobiecego - infografika

Łysienie typu kobiecego może współistnieć z niektórymi niedoborami metabolicznymi i innymi czynnikami stresogennymi wymienionymi powyżej. Te inne współistniejące czynniki mogą przyczyniać się do nasilenia łysienia typu kobiecego (jak opisano powyżej). Dlatego ważne jest, aby znaleźć i leczyć te inne podstawowe zaburzenia. W przeciwnym razie leczenie łysienia typu kobiecego będzie mniej skuteczne.

Łysienie plackowate u kobiet

Jest to choroba autoimmunologiczna, w której organizm atakuje własne włosy. Może być wywołana przez wiele stresów… lub po prostu wystąpić samoistnie. Zwykle ma charakter tymczasowy, powodując jedną lub więcej zlokalizowanych, okrągłych, gładkich plam wypadania włosów, które pojawiają się, a następnie powoli powracają w ciągu 3-4 miesięcy. Może być również rozproszona, a nie zlokalizowana. W tym przypadku trudniej jest zdiagnozować klinicznie i może wymagać biopsji w celu wykluczenia. Większość pacjentów wraca do zdrowia, ale plamy mogą powracać sporadycznie przez całe życie. U mniej szczęśliwych pacjentów może dojść do całkowitej utraty włosów zwanej łysieniem plackowatym całkowitym (alopecia areata totalis).

Łysienie trakcyjne lub urazowe

Przewlekłe ciągnięcie, dotykanie lub inny fizyczny nacisk na włosy może powodować ich wypadanie. Może to wystąpić w przypadku przedłużania włosów, ciasnego splatania, ciągłego dotykania lub zaburzenia ciągnięcia włosów zwanego “trichotillomanią”. Często pacjent nie jest świadomy, że powoduje utratę włosów.

Zapalne bliznowate przyczyny wypadania włosów (tj. Liszaj płaski (LPP) i łysienie czołowe włókniste (FFA)

Są to dwa zapalne zaburzenia wypadania włosów, które mogą być wyniszczające dla kobiet. Ich przyczyna jest nieznana. Choroby te stały się bardziej powszechne w ostatnich latach. Zwykle wzór i obraz kliniczny ułatwiają diagnozę, ale czasami mogą naśladować łysienie typu żeńskiego. Jeśli nie ma pewności co do diagnozy, należy wykonać biopsję, w której mały kawałek tkanki w dotkniętym obszarze jest wysyłany do patologa w celu zbadania.

Badania dla kobiet dotkniętych wypadaniem włosów

 • Badanie fizykalne z dermoskopią i wywiad
 • Wymagane badania laboratoryjne
  – Poziom ferrytyny
  – Poziom witaminy D
  – Poziom witaminy B12 i kwasu foliowego
  – Profil tarczycy dla nadczynności i niedoczynności tarczycy
  – Poziom wolnego i całkowitego testosteronu
 • Testy opcjonalne (w zależności od historii)
  – Poziomy DHT (w razie potrzeby)
  – Poziom estradiolu (w razie potrzeby)
  – Poziom prolaktyny (w razie potrzeby)
  – Miano kiły (w razie potrzeby)
  – Biopsja skóry głowy (w razie potrzeby)

Wszelkie wykryte nieprawidłowości muszą zostać usunięte i skorygowane, w przeciwnym razie leczenie medyczne i / lub chirurgiczne prostego wypadania włosów u kobiet nie będzie skuteczne.